Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimiİş Sağlığı ve Güvenliği
İş Güvenliği DanışmanlığıRisk Analizi
A,B,C Sertifikalı İş Güvenliği Uzmanı İstihdamıİş Yeri Hekimi Görevlendirme
İş Güvenliği Ekiplerinin Oluşturulmasıİş Güvenliği Uzmanlık Eğitimleri
Ölçüm Ve Periyodik KontrolÇevre ve ÇED Danışmanlığı
İş Hukuku Den. ve Danış.Yangın Mühendisliği
Sağlık HizmetleriYüksekte Çal. & İple Er.
İlkyardım EğitimiPatlamadan Korunma Dökümanı Hazırlanması
Ankara Eğitim Merkezi
İstanbul Eğitim Merkezi
Bursa Eğitim Merkezi
İzmir Eğitim Merkezi

Genel Bilgiler
Yeterlilik Sertifikaları
Basında DETAM
Güncel Duyurular ve Haberler
Kalite ve Müşteri Politikası
İnsan Kaynakları Birimi
Fotoğraflar
Şubelerimizden Haberler
DETAM Tanıtım Videosu

 
Detam İstihdam


e-Öğrenme  |  DETAM Şubeler  |  e-Katalog   
    
 
Anasayfa
Hizmetler
Kurumsal
Projeler
Uzaktan Eğitim
Mevzuatlar
Videolar
Referanslar

Yönetim Kurul Başkanımız Sn. Dr. İbrahim Oğur 14. Gyoder Zirvesine konuşmacı olarak katıldı.

 

 

Sanayigazetesi : Detam’dan 12 ay kesintisiz hizmet

  Detam OSGB Yönetim Kurulu Başkanı emekli Baş İş Müfettişi İbrahim Oğur firmalara sağladıkları avantajları ile kesintisiz hizmet verdiklerini ve yükünü hafiflettiklerini söyledi.

 


Sanayigazetesi.com.tr-ÖZEL HABER-
Hanife Üşek


  İş sağlığı ve güvenliği sektörünün öncü kuruluşlarından Detam OSGB, farklı iş sektörlerinde faaliyet sürdüren pek çok firmaya ayrıcalıklı hizmetler ve olanaklarla sağlıyor. Detam OSGB’den hizmet alan kurum ve kuruluşlar, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personelinin SGK primleri, kıdem ve ihbar tazminatı gibi yüklerden kurtuluyor. Firmalara on iki ay kesintisiz hizmet sunduklarını söyleyen Detam OSGB’nin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Oğur, kendilerinden hizmet alacak olan firmaların iş sağlığı ve güvenliği konusunda ruhsatlandırılmış, denetime tabi, kalıcılığı hedefleyen kurumsal bir yapıyla çalışacaklarını kaydetti.

  İş sağlığı ve güvenliği sektörünün tanınmış kuruluşlarından Detam OSGB, farklı iş sektörlerinde pek çok firmaya yönelik geliştirdiği ayrıcalıklı hizmetler ve olanaklarla tanınıyor. On iki ay kesintisiz hizmet sunan Detam OSGB’nin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Oğur, kendilerinden hizmet alacak olan firmalara “ bu hizmeti ruhsatlandırılmış, denetime tabi, kalıcılığı hedefleyen kurumsal bir yapıdan almış olacaksınız” diyerek sesleniyor.

  Emekli İş Baş Müfettişi İbrahim Oğur, Detam OSGB’den iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan firmaların işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personelinin SGK primleri, kıdem ve ihbar tazminatı gibi yükleri üzerinden kalkacağını, izin ve hastalık gibi durumlarla uğraşmadan kesintisiz on iki ay hizmet alacaklarını söyledi. Oğur, Detam OSGB merkezinden tam gün hizmet alacak kurum ve kuruluşların, konusunda yetkin, performansı sürekli değerlendirilen, düzenli raporlama yapan bir personel ile çalışacaklarını, personel ile ilgili bir sorun yaşadığında ya da memnun kalmadıklarında değiştirilmesini talep edebileceklerinin vurguladı. İbrahim Oğur, ayrıca tam gün hizmet alacak olan firmalara Detam OSGB’ ye ait bir ambulans hizmeti sunulacağını da kaydetti. İşe giriş ve ağır işlerde çalışır raporları da hazırladıklarını ifade eden Oğur, Detam OSGB’den hizmet alan firmaları yeni kanun ve yönetmeliklerden haberdar ettiklerini, personellerine tüm yasal gereklilikler doğrultusunda eğitimler verdiklerini, diledikleri takdirde ofis ortamında özel check-up hizmeti vererek, sağlık durumlarının kendileri tarafından takip edileceğini de belirtti.

Bize firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

  Detam, iş sağlığı ve güvenliği, çevre, kalite, iş ve sosyal güvenlik hukuku, hizmetleri alanlarında faaliyet göstermek amacıyla 1996 yılında kurulmuştur. Kaliteyi kendisine ilke edinmiş Detam;  Birbirini tamamlaya12 Hizmet dalında Türkiye Çapında konuşlandırılmış. Yurtdışında ise Azerbaycan, Türkmenistan, Kosova, Libya ve Kıbrıs’ da konuşlandırılmış yapılanması ile işletme ve işyerlerine hizmet vermekteyiz.

Hangi alanlarda faaliyetler yürütüyorsunuz?

  Farklı sektörlerde deneyim kazanmış, mühendis, hukukçu, akademisyen ve iş müfettişlerinden oluşan bir ekibe sahibiz. Bu deneyimli ekiple; başta iş sağlığı ve güvenliği OSGB hizmetleri olmaz üzere,  periyodik bakım kontrol, emisyon ölçüm ve laboratuar hizmetleri, işyeri hekimliği, gezici sağlık tarama ve ambulans hizmetleri, iş hukuku ve sosyal güvenlik danışmanlık hizmetleri, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği eğitim hizmetleri, yangın mühendisliği ve acil durumlar müdahale hizmetleri, çevre danışmanlık ve cet hazırlama mühendislik hizmetleri, yüksekte çalışma ve iple erişim hizmetleri, ilk yardım eğitim hizmetleri, risk değerlendirme, acil müdahale rapor hazırlama hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı uzaktan eğitim hizmetleri vermekteyiz.  Ayrıca bu hizmetlere, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18801 entegre yönetim sistemlerini de ekleyebiliriz.

İş sağlığı ve kültü belleği oluşturacağız

Sektörde yer alma nedenlerinizi açıklar mısınız?

  Detam Şirketler Grubunun kurucusu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında uzun yıllar “İş Sağlığı ve Güvenliği” alanında denetmen,  Eğitim alanında eğitmen olarak hizmet vermiş olan İbrahim Oğur’dur.  Detam, 1996 Yılından bu yana 17 yıldır. Ülkemizde hizmet yürüten Türkiye’nin ilk kurumsal kimlikli “iş  sağlığı ve güvenliği” firmasıdır.  Ülkemizde özellikle son yıllarda girişimcileri yönelik teşvik ve destekler artmış olmasına karşın, yeterli değildir. Bu hususta Devletin özellikle yatırıma ve istihdam yönelik vergi ve sigorta yüklerini hafifletici, işletme ve işyerlerine  İş Sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek amacıyla kurulmuş olan OSGB’leri destekleyici teşvikler getirmesi iş sağlı ve güvenliği kültürü daha hızlı yaygınlaşmasını sağlayacaktır.

İşletmelerin sizi tercih etmelerindeki temel etken nedir?

Firmaların Detam Ortak Sağlık ve Güvenlik birimi hizmetlerini tercih etmelerinin nedeni ve bu hizmetin alınması ile sağlanacak avantajdır.

Sorumluluk Detam OSGB’de

Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?

Bizim yaptığımız hizmet, şahıs hizmetidir. Uygulamalar şahsidir. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının ücretleri bordro karşılığında ödenir. İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının SGK primleri, ihbar ve kıdem tazminatları gibi özlük hakları işverenin takip ve sorumluluğundadır. Ruhsatlandırılmış, denetlenen, yetki ve sorumlulukları kanun tarafından belirlenmiş, kurumsal bir yapıdır. Verilen iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri karşılığında fatura kesilir. İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personellerinin tüm özlük hakları Detam OSGB sorumluluğundadır.

Her iş yeri için yedek personel

Peki, doğum ve hastalık gibi durumlarda bu hizmet nasıl şekilleniyor?

İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı yıllık izin, doğum ve hastalık gibi durumlarda hizmet vermez. İşyerinde revir ve tıbbi malzeme bulundurmak ve sürekliliğini sağlamak işverenin sorumluluğundadır.  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının hizmetleri 12 ay kesintisizdir. Her işyeri için o işyerine oryantasyonu yapılmış bir yedek personel bulundurulur. Detam OSGB’ den hizmet alındığında işyerinde revir ve tıbbi malzeme bulundurma zorunluluğu kanunen ortadan kalkar.

Bunun dışında,  işe giriş muayenelerini, mevzuat gereği, sadece işyeri hekimi yapabilir. Bu nedenle işe giriş muayeneleri yalnızca işyeri hekiminin hizmet saatlerine denk gelmesi halinde yapılabilir. İşe giriş muayeneleri işyeri hekiminin işyerinde olmadığı saatlerde de tam gün boyunca merkezimizde yapılarak “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışır Raporu” verilir.

Detam’dan ofiste chek-up hizmeti

Detam OSGB olarak bu konuda siz ne tür hizmetler veriyorsunuz?

  İşgücü kayıp nedenleri arasında birinci sırada yer alan kas iskelet sistemi hastalıklarının azaltılması ve önlenmesi amacıyla bel boyun okulu düzenlenecek ve işyerine özel ergonomi çalışmaları yapılacaktır. Sadece Detam OSGB’ den hizmet alan işyerlerine özel Ambulans hizmeti verilir. İş kazası ve acil sağlık durumlarında en kısa sürede hasta nakil ambulansı ve sağlık personeli ile müdahale edilir.  Sağlık tarama aracı ile periyodik kontroller yapılır.

  İş yoğunluğu nedeni ile sağlık kontrollerine gerekli zamanı ayıramayan işveren ve üst düzey yöneticilere ofislerinde check-up hizmeti verilir kayıtlar merkezimizde tutulur.  Mevzuat gereği tüm tıbbi bilgi ve belgelerin arşivleme yükümlülüğü işverene aittir. Bu yükümlülük belge ve bilginin içeriğine göre 10 yıldan 40 yıla kadar uzamaktadır. Hizmet verdiğimiz işyerindeki tüm personele ait sağlık bilgileri hasta takip sistemimize kaydedilecek ve sağlık ölçütleri ile ilgili tüm istatistiksel sonuçlar işverene düzenli aralıklarla raporlanacaktır. Tıbbi bilgi ve belgelerin belirtilen süreler boyunca arşivlenmesi faaliyetlerini Detam OSGB yerine getirir.

  Kişisel tecrübeler ile hareket eder. Mesleki gelişim kişisel çaba ve isteğe bağlıdır.  Muayene ve tedavi hizmetleri asıl hedef olarak görülür. İşyeri hekimi iş yerinde geçirdiği zamanın tamamına yakınını reçete yazarak geçirir. Personel geri besleme toplantıları sayesinde kişisel tecrübeler kurumsal birikimler haline gelir. Mesleki gelişim hizmet içi eğitim modülleri ile sağlanır ve değerlendirilir.   İşyeri hekimliğinin asıl hedefleri olan koruyucu hekimlik, eğitim, risk analizleri ve sağlığı geliştirme çalışmalarına öncelik verilir. Muayene ve tedavi hizmetleri zaten gün boyu kesintisiz olarak verilmektedir.   İş sağlığı ve güvenliği alanında yeni çıkan kanun ve yönetmelikler ile ilgili işverene bilgi verilir ve alınması gereken tedbirler hakkında danışmanlık hizmeti sağlanır.  Detam OSGB hizmet ve kalite standartlarını yükseltmek amacıyla,  kendini sürekli olarak, bağımsız denetleme hizmeti veren özel kurumlara denetletecektir.

OSB’lerde bilgilendirme toplantıları yapıyoruz

Detam OSGB OSB, Serbest Bölge ve TGB’lerde hizmet veriyor musunuz?

  Detam Türkiye'nin çeşitli illerinde konuşlandırılmış olan OSGB, mühendislik ve eğitim hizmetlerine ilişkin yapılanması ile OSB, SB,TGB ve  1.1.2014 Yılında Uygulamaya girecek 50 nin altında işçi çalıştıran tehlikeli ve 2016 Yılında uygulamaya girecek olan az tehlikeli Tüm işyerleri  ile  10’dan aşağı işçi çalıştıran işyerlerine devlet Tarafından verilecek iş sağlığı ve güvenliği desteği ile ilgili hizmet ;  yapılanmasını tamamlamış bulunmaktadır.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri ülkemizde, küçük büyük bütün işletmeler tarafından özümsenmektedir.  Bunda toplum olarak bizim, devlet Tarafından konulmuş kurallara uygun davranma alışkanlığımızın ve işverenlerimizin,  çalışanlarına vermiş olduğu önem büyük rol oynamaktadır.   Detam sosyal sorumluluk ilkesi çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin kurum kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları OSB’lerde bilgilendirme toplantıları, konferans ve paneller gerçekleştirmektedir.

Detam OSGB iş gücü kaybını önlüyor

İşyeri hekimliği hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Bu konuda şunu ifade edebilirim, sadece işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının işyerinde olduğu kısıtlı sürelerde hizmet alınır. Bu süreler dışında iş kazası ve acil durumlarda dahi hizmet alınamaz. İşyeri hekiminin bulunmadığı zamanlarda rahatsızlanan personeller hastaneye gönderilir, bu da gereksiz iş gücü kaybına neden olur. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri mesai saatleri içerisinde kesintisizdir. İşyeri hekiminin o işyerinde bulunmadığı zamanlarda rahatsızlığını beyan eden her personel Detam OSGB merkezinde tam gün hizmet veren hekim tarafından muayene ve tedavi edilir. Böylece iş gücü kaybı önlenir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında ne düşünüyorsunuz?

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, kapsam bakımından 4857 Sayılı Kanundan daha geniş bir kitleyi koruma güvencesi altına almakta ve  yine 4857 Sayılı Kanunda yer alan reaktif uygulamanın yerine proaktif bir yaklaşımı benimsemiştir.  Bu yaklaşım; işletme ve işyerlerini kaza olduktan sonra sorumlu tutan bir anlayışın yerine, kaza  olmadan  önce, alınması gereken tedbirleri almakla zorunlu tutan bir yaklaşım tarzıdır.

 

 

Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Oğur'un Ekovizyon Dergisinde yayınlanan röportajı


Yazdır
 

ANKARA MERKEZ

Telefon : (0 312) 222 31 06 – 07
Faks :     (0 312) 223 31 00

detam@detam.com.tr
DETAM EĞİTİM MERKEZİ

Telefon : (0 312) 287 56 00
Faks :     (0 312) 287 56 91

egitim@detam.com.tr
İLKYARDIM EĞİTİM MERKEZİ

Telefon : (0 312) 222 31 06 – 07
Faks :     (0 312) 223 31 00

bilgi@detam.com.tr
İSTANBUL ŞUBE

Telefon : (0 212) 217 67 06 - 08
Faks :     (0 212) 217 67 07

istanbul@detam.com.tr
BURSA ŞUBE

Telefon : (0 224) 211 11 15
Faks :     (0 224) 211 11 69

bursa@detam.com.tr
İZMİR ŞUBE

Telefon : (0 232) 259 77 00
Faks :     (0 232) 259 51 14

izmir@detam.com.tr
KOCAELİ ŞUBE

Telefon : (0 262) 642 07 09
Faks :     (0 262) 642 07 10

kocaeli@detam.com.tr
KONYA ŞUBE

Telefon : ( 0 332 ) 350 40 22
Faks :     ( 0 332 ) 350 40 52

konya@detam.com.tr

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır - Detam Şirketler Grubu

Bu site içeriğindeki tüm materyaller, yazı, makale, görüntü, döküman, fotoğraf, resim, ses, işaret veya sair fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca korunmakta olup, Detam Şirketler Grubu'nun yazılı izni olmadıkça kullanılamaz.